jak dbać o drewniane meble by służyły latami

JAK DBAĆ O MEBLE WYKONANE Z DREWNA, ABY SŁUŻYŁY LATAMI?

Drewniane meble wprowadzają we wnętrzu przytulną atmosferę i pozwalają urządzić modną i komfortową przestrzeń. Zakup elementów wyposażenia wykonanych z naturalnych materiałów to inwestycja – meble drewniane mogą służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Odpowiednia pielęgnacja dodatkowo pozwala zapobiec utracie naturalnych walorów i zapewnia drewnianej powierzchni dodatkową ochronę. Jak dbać o drewniane meble loft oraz w skandynawskim stylu?

NA CZYM POLEGA PIELĘGNACJA MEBLI SKANDYNAWSKICH I LOFT?

Meble loftowe i skandynawskie to klasyka wśród drewnianych elementów wyposażenia. Wyroby te coraz częściej pojawiają się w aranżacjach mieszkań i domów ze względu na możliwość stworzenia komfortowej i eleganckiej przestrzeni w każdym z pomieszczeń – salonie, kuchni, pokoju oraz sypialni. Cechą charakterystyczną mebli wykonanych z drewna jest ochrona w postaci warstwy naturalnego preparatu, takiego jak: wosk, olej lub olejowosk, który zabezpiecza powierzchnię drewna przed uszkodzeniami oraz jego kolor – przed wypłowieniem. Mimo że w ten sposób żywotność drewnianych elementów zostaje przedłużona, warto przy pielęgnacji wziąć pod uwagę sposób wykończenia drewna i wykorzystać preparat wzmacniający efekt impregnatu.

JAK CZYŚCIĆ MEBLE DREWNIANE?

W codziennej pielęgnacji mebli drewnianych należy unikać dużej ilości wody. Naturalne drewno jest higroskopijne, a zbyt duża ilość wody w trakcie przecierania powierzchni może prowadzić do wsiąkania jej w głębsze warstwy. W efekcie podczas procesu wysychania może dojść do wypaczeń i nieatrakcyjnych pęknięć w strukturze. Meble skandynawskie i inne drewniane elementy wyposażenia lepiej przecierać przy użyciu suchej lub delikatnie zwilżonej ściereczki – najlepiej wykonanej z miękkiego materiału, takiego jak bawełna. W celu usunięcia kurzu wykonuj delikatne i okrężne ruchy wzdłuż naturalnych słojów.

Dla najlepszych rezultatów zrezygnuj z używania gąbeczek lub innych akcesoriów o twardej strukturze, które mogą przyczynić się do rys lub uszkodzenia powierzchni. Mokre plamy np. po rozlanych napojach wycieraj jak najszybciej.

JAKICH ŚRODKÓW UŻYWAĆ DO PIELĘGNACJI MEBLI DREWNIANYCH?

Przy czyszczeniu mebli loftowych i skandynawskich możesz sięgnąć również po dedykowane preparaty do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Unikaj środków czyszczących syntetycznych oraz zawierających dużą liczbę chemicznych składników m.in. płynu do mycia szyb. Zamiast tego wykorzystaj delikatne mleczko lub specjalny spray o właściwościach antystatycznych, który wydłuży efekt czystej powierzchni. Wybieraj preparaty dedykowane pielęgnacji drewna, zamiast detergentów o uniwersalnym przeznaczeniu. Możesz również od czasu do czasu ponownie zabezpieczyć powierzchnię mebli przy użyciu olejów lub wosków do domowego użytku. Nie ma potrzeby wykonywać tego zabiegu częściej niż 1 do 2 razy w ciągu roku.

Jeśli masz w domu lub planujesz kupić meble loft, zwróć uwagę na obecność elementów metalowych, które podtrzymują konstrukcję i dodają wyrobom oryginalnego charakteru. Pielęgnacja tych części powinna wyglądać trochę inaczej niż czyszczenie drewna – możesz skorzystać z dedykowanych preparatów czyszczących lub przetrzeć te elementy przy użyciu środków uniwersalnych – pod warunkiem że nie mają one właściwości ścierających.

CO WARTO WIEDZIEĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA ZAKUP MEBLI DREWNIANYCH?

Dbanie o meble drewniane nie jest wymagającym procesem, a regularne korzystanie z rozwiązań pielęgnacyjnych pozwala zachować początkowy wygląd mebli w stylu skandynawskim lub loft. Warto wiedzieć, że decydując się na zakup mebli z litego drewna, ograniczysz ilość gromadzącego się kurzu na ich powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ drewno wyróżniają właściwości antystatyczne, które minimalizują proces osadzania się cząstek kurzu. Z tego względu drewniane meble bardzo dobrze sprawdzą się w mieszkaniu alergików oraz wszystkich osób zapominających o regularnym przecieraniu kurzów.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *