Marki

Marki

Bez marki

Styl skandynawski czy loftowy jaki wybrać styl dla siebie

Choć aranżacje w stylu skandynawskim oraz loftowym łączy minimalizm i harmonia, różnią się one od siebie pod wieloma aspektami. Zastanawiasz się, jaki styl będzie dla Ciebie najlepszy? Nie wiesz, jakie meble wybrać do swojego mieszkania? Podpowiadamy, czym wyróżniają się wnętrza scandi oraz lofty!

Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem oraz harmonią. Dominują w nich jasne odcienie oraz naturalne drewno i inne materiały – na przykład wełna, len oraz juta. Jest to stylistyka pełna bieli, szarości, beżu, a także mocnych, czarnych akcentów. Skandynawskie mieszkania dzięki wykorzystaniu tak jasnej kolorystyki wydają się bardzo przestronne, a jednocześnie schludne.

Ważną cechą stylu skandynawskiego jest także połączenie estetyki z funkcjonalnością. Wnętrza scandi są z założenia bardzo praktyczne – zapewniają komfort oraz sporo miejsca do przechowywania. 

Przeczytaj także nasz artykuł: Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? 

Styl loftowy – najważniejsze cechy

Styl loftowy to wnętrza rodem z Nowego Jorku lat 50. XX wieku. Lofty w tamtym okresie oznaczały lokale przemysłowe oraz użytkowe przekształcone na mieszkania, a także pracownie artystyczne. 

Obecnie wnętrza w stylu loftowym wyróżniają się surową estetyką pełną betonu, cegieł oraz metalu. Dominują w nich ciemne odcienie takie jak czerń oraz szarość, a także charakterystyczna ceglana czerwień. Ciekawym akcentem, doskonale podkreślającym estetykę loftową, będą również dodatki w kolorach turkusu lub butelkowej zieleni. We współczesnych loftach spotkamy także duże okna, wysokie stropy oraz całkowicie otwartą przestrzeń. 

Znajdzie się tutaj też miejsce na dodatki. Dobrym wyborem będą między innymi minimalistyczne lustra, metalowe lampy, a także surowe grafiki i obrazy oprawione w czarne, proste ramy.

Przeczytaj także nasz artykuł: Pomieszczenia w stylu loft – co je wyróżnia? 

Meble skandynawskie oraz meble loftowe – podobieństwa i różnice

Zarówno meble w stylu skandynawskim, jak i meble w stylu loftowym cechują się minimalizmem – prostą, geometryczną formą oraz stonowaną kolorystyką. Co więcej, oba style stawiają na funkcjonalność oraz możliwie jak największą przestronność. 

Jak więc odróżnić od siebie meble skandynawskie oraz meble loftowe? Przede wszystkim warto zauważyć, że aranżacja wnętrza z wykorzystaniem mebli i dodatków scandi jest bardzo przytulna i ciepła – pomimo wykorzystania bieli i minimalistycznych elementów. Lofty natomiast dają poczucie surowego, industrialnego klimatu, a meble eksponują fabryczne elementy wykończenia, na przykład metal. 

Styl skandynawski oraz styl loftowy można rozróżnić również na podstawie dodatków i dekoracji. Wnętrza inspirowane północą pełne są pledów i miękkich poduszek oraz roślinności, co jest idealnym połączeniem dla osób, które kochają komfort oraz spędzanie czasu na łonie natury. Natomiast loft ozdabiają przede wszystkim duże lustra oraz efektowne, designerskie lampy.

Jaki styl będzie dla Ciebie najlepszy?

Wybór między stylem skandynawskim a loftowym zależy od Twojego osobistego poczucia estetyki oraz funkcji, jakie chcesz, by pełniły poszczególne wnętrza w Twoim mieszkaniu.

Styl skandynawski to przede wszystkim powrót do natury, spokój i harmonia. Osoby, które decydują się na taki wystrój, często cenią sobie prostotę życia, spokój i minimalizm. Jest to idealna propozycja dla wszystkich osób, które w codziennym życiu unikają chaosu, dążą do wewnętrznej równowagi i cenią sobie bliskość z naturą. Jasne barwy, drewno i naturalne tkaniny w stylu skandynawskim tworzą wnętrza sprzyjające relaksowi i regeneracji. 


Z kolei styl loftowy to nowoczesność i surowość w jednym. To doskonały styl dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu i nie boją się nietypowych rozwiązań, a także cenią sobie przestrzeń, której nie ograniczają ściany oraz surowość materiałów takich jak metal czy cegła. Styl loftowy doskonale pasuje do ludzi kreatywnych, którzy w swoim otoczeniu poszukują inspiracji i nieustannie dążą do odkrywania nowego.