Styl loftowy to współcześnie jeden z najchętniej wybieranych wariantów wykończenia wnętrz. Opiera się na prostych bryłach, wyważonej kolorystyce i kontraście ciepłego drewna z czernią lub metalowymi elementami. Mieszkania loftowe cechują się harmonią, robią wrażenie miejsc minimalistycznych i uporządkowanych. O czym warto pamiętać, urządzając wnętrze w stylu industrialnym?

Mieszkanie jak loft, czyli jakie?

Mieszkanie loftowe to przestrzeń, w której obok estetyki liczy się funkcjonalność. Jest ona zresztą często manifestowana w pomieszczeniach tego typu, za sprawą – na przykład – widocznych kabli, rur i innych elementów, które dobrze przygotowane są estetycznym dopełnieniem stylu industrialnego.

Współczesny styl loftowy jest również synonimem dobrego designu – wysokogatunkowych mebli, urządzeń i dodatków, które same w sobie stanowią ozdobę pomieszczenia.

Jak urządzić loft? Naturalne materiały i minimalistyczna kolorystyka

Mieszkania loftowe są zwykle minimalistyczne – nie znajdziemy tu nadmiaru ozdób i bogactwa kolorów. Dominują w nich stonowane barwy w jednym dominującym odcieniu, z kontrastowymi elementami dla zbalansowania. Często wybierane kolory to biel, beż, różne odcienie brązu oraz czerń. Niezwykle eleganckim połączeniem jest głęboka barwa naturalnego drewna z ożywiającymi kompozycję czarnymi elementami. Jak wspomnieliśmy, wszelkie dodatki mają często wymiar praktyczny i estetyczny jednocześnie – dlatego też dużą wagę przywiązuje się często do designu mebli, urządzeń, czy sprzętu elektronicznego.

Oprócz drewna, w przestrzeniach loftowych eksponuje się inne naturalne materiały: cegłę, kamień, a także beton, stal i metal, niekiedy również szkło. Mimo pozornie surowego charakteru dobrze urządzone wnętrze loftowe jest niezwykle przytulne. Decydują o tym zbalansowane barwy, proste i funkcjonalne, jednocześnie dopracowane estetycznie meble oraz dodatki z naturalnych materiałów, a także przemyślane oświetlenie.

Salon w stylu industrialnym – jakie meble wybrać?

Jak powiedzieliśmy, wnętrza loftowe cechuje minimalizm. Ozdobą samą w sobie są meble, urządzenia różnego typu dodatki, dobierane z myślą o ich funkcjonalności. Ściany i podłogi warto wykończyć naturalnymi materiałami lub takimi, które dobrze je imitują. Na podłodze najlepiej sprawdzi się drewno, na ścianie cegła, kamień lub na przykład ceramika przypominająca fakturą i barwą betonowe płyty. Trzeba jednak pamiętać, by szarość i zimne barwy równoważyć ciepłymi akcentami. We wnętrzach loftowych wrażenie przytulności buduje przede wszystkim drewno – możesz wybrać gatunek jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od tego, w jakim kolorze wykończono ściany i inne dodatki.

Wybierając meble, warto zdecydować się na te wykonane z naturalnych materiałów. Elementy takie jak stelaże, nogi, czy uchwyty idealnie komponują się w kolorze czarnym lub białym. Elementy te często celowo eksponuje się w meblach industrialnych, dlatego powinny być wykonane z wysokiej jakości surowców (np. stali), które będą też dokładnie wykończone (równomiernie pomalowane i zabezpieczone przed korozją). Warto, aby poszczególne meble – regały loftowe, szafki RTV, stoliki kawowe, biurka i szafy – były wykonane w zbliżonej stylu i kolorystyce, co pozwoli podkreślić minimalizm i harmonię wnętrza. Jeśli w salonie zmieściłeś także przestrzeń do pracy, wybierz biurko loftowe dopasowane do pozostałych elementów – stworzonych na przykład w ramach jednej serii.

Z kolei wybierając sofę i fotele, właścicieli mieszkań loftowych decydują się często na kontrastową kolorystykę, np. czerwień lub zieleń. Sprawdzone kolory to także brąz, różne odcienie szarości, w niektórych pomieszczeniach dobrze będzie wyglądać również biel lub czerń – wiele zależy od kolorystyki ścian, podłogi oraz innych mebli czy dodatków.

Jeśli szukasz inspiracji, zobacz przykłady naszych mebli do salonu zaprojektowanych i wykonanych w stylu loftowym: https://woodandhome.pl/17-meble-loftowe-do-salonu.

Mieszkanie jak loft – jak urządzić sypialnię?

Podobnie jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, warto kierować się prostotą i funkcjonalnością. Dobrze sprawdzą się tutaj meble z pogranicza stylu skandynawskiego i loftowego – bazujące na naturalnym drewnie, prostych bryłach i minimalnej ilości zdobień. 

Zobacz nasze meble loftowe do sypialni tutaj: https://woodandhome.pl/23-meble-loftowe-do-sypialni

Kuchnia w stylu loftowym

Kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie wyraźnie można podkreślić funkcjonalność przestrzeni loftowych. Kuchnie w stylu loft to często ściany w ciepłym odcieniu (mile widziana naturalna cegła), jasne drewno oraz czerń z niewielkim uzupełnieniem bieli. Praktyczność i przywiązanie do detalu można podkreślić designerskimi urządzeniami, takimi jak czajnik, toster, czy lodówka.

Oświetlenie stanowią często lampy eksponujące ozdobne żarówki, spójne kolorystyczne z meblami. Jednym z najważniejszych mebli w każdej kuchni jest stół. Tutaj najlepszym wyborem będzie drewno w odcieniu zbliżonym do blatu kuchennego, frontów szafek lub innych dodatków wykonanych z tego materiału. Stoły industrialne to najczęściej również czarny stelaż o prostej formie lub dodatkowo urozmaicone (dużą popularnością cieszą się geometryczne kształty).

Zobacz nasze meble loftowe do kuchni: https://woodandhome.pl/19-meble-loftowe-do-kuchni 

Mieszkanie jak loft – wykończenie łazienki

W łazienkach stosuje się zwykle te same zasady w kontekście doboru materiałów, kolorystyki i mebli. Cechą charakterystycznych wielu łazienek loftowych są czarne elementy armatury i dodatki (np. krany, baterie, uchwyty na papier, czy kosze na kosmetyki). W takich wnętrzach sprawdza się ceramika w kolorze czarnym, brązowym, niekiedy także białym. Warto rozważyć także płytki (zwykle większe rozmiarowo) imitujące naturalny beton. Z takim wystrojem dobrze współgra szkło oraz lustra w połączeniu z dobrze rozplanowanym oświetleniem.

W industrialnej łazience nie może zabraknąć też akcentów drewnianych – można je wprowadzić dzięki meblom. Przykładem jest konsola drewniana w metalowej ramie, czy szafka pod umywalkę, która w dolnej części składa się z elementów metalowych, co gwarantuje trwałość i praktyczność.

Zobacz nasze meble loftowe do łazienki: https://woodandhome.pl/29-meble-loftowe-do-lazienki