jak urządzić salon w stylu skandynawskim

JAK URZĄDZIĆ SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM?

Styl skandynawski to jasne barwy, proste formy, naturalne materiały i tekstylia w naturalnych odcieniach. Taki wystrój zachęca do relaksu i wyciszenia. Aranżację skandynawską można wprowadzić już dzięki kilku meblom i dodatkom. O czym pamiętać, urządzając salon w stylu skandynawskim?

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ STYL SKANDYNAWSKI?

Styl znany ze Skandynawii jest zaproszeniem do wypoczynku – cechuje się harmonią, nienarzucającym się zestawem kolorów, a obok walorów estetycznych, także dbałością o funkcjonalność. Urządzając więc skandynawski salon, warto kierować się zasadą – mniej, a lepiej. Najlepiej ograniczyć zbędne dodatki, akcesoria, czy meble i skupić się tylko na tych rzeczywiście przydatnych lub takich, które naprawdę wzbogacą wizualnie wnętrze.

Styl znany ze Szwecji, Finlandii, czy Norwegii dobrze oddaje duńskie słowo hygge, które opisuje uczucie ciepła, spokoju i domowego komfortu, które jest kluczowe dla skandynawskiego stylu życia i designu. Stwarza przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wartościowemu spędzaniu czasu z bliskimi.

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego, które warto zaadaptować w aranżacji salonu, to:

  • Minimalizm i prostota – który objawia się w prostym, ale funkcjonalnym designie. Meble i dekoracje często mają proste, czyste linie bez zbędnych zdobień.
  • Jasne kolory – biel jest dominującym kolorem w stylu skandynawskim, często uzupełnianym o inne jasne, neutralne odcienie, takie jak szarość czy beż. Jasne kolory pomagają optycznie powiększyć przestrzeń i wprowadzają poczucie spokoju.
  • Naturalne materiały, takie jak drewno (często jasne i nieobrabiane), wełna, bawełna, len, a niekiedy też skóra oraz kamień. Te materiały dodają ciepła i tekstury wnętrzom. Osoby, które chcą wykończyć mieszkanie taniej, mogą skorzystać z tańszych odpowiedników, imitujących naturalne materiały (choć nie zawsze będą one wyglądać równie efektywnie).
  • Elementy urozmaicające – choć paleta kolorystyczna stylu skandynawskiego może niektórym wydać się monotonna, odpowiednio dobrane barwy i materiały pozwolą stworzyć niezwykle komfortowy efekt. Osoby szukające kontrastów, mogą postawić na geometryczne wzory (dość często spotykane w stylu skandynawskim) lub dodatki bardziej intensywnych kolorach, np. czerń w niewielkiej ilości dobrze dopełni salon.

ARANŻACJA SALONU SKANDYNAWSKIEGO – ESTETYKA W POŁĄCZENIU Z FUNKCJONALNOŚCIĄ 

W skandynawskim designie każdy przedmiot ma swoje miejsce i cel. Praktyczność łączy się z estetyką, tworząc przestrzenie łatwe w użytkowaniu i przyjemne dla oka. Ze względu na krótkie dni w krajach północnych, wiele uwagi poświęca się oświetleniu. Duże okna, prześwitujące zasłony i różnorodne źródła światła, takie jak lampy podłogowe, stołowe i wiszące, są charakterystyczne dla tego stylu. Styl skandynawski często włącza elementy natury, m.in. poprzez rośliny doniczkowe.

INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM – JAKIE MEBLE WYBRAĆ?

Urządzając salon w tym stylu, pamiętaj o wspomnianym już minimalizmie – wybierz tylko tyle mebli, ile w praktyce będzie Ci potrzebne. Podobne podejście warto zastosować przy okazji wszystkich większych i mniejszych dodatków – drobnych przedmiotów ozdobnych, koców, poduszek, czy bibelotów. Meble skandynawskie, które opierają się na prostych bryłach i naturalnych materiałach, dają możliwość tworzenia nowoczesnej, jednocześnie bardzo przytulnej przestrzeni.

SOFA W SALONIE SKANDYNAWSKIM

Sercem każdego salonu jest sofa – te skandynawskie zwykle postawione są na prostych drewnianych nóżkach, a ich obicie ma neutralny, nawiązujący do barw ziemi kolor. Częstym wyborem jest jasnoszary i beżowy. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się meble łączące świeżość szarości i ciepło brązu. Przykładem takiej sofy jest nasz pikowany narożnik grey:

https://woodandhome.pl/narozniki/322-pikowany-naroznik-grey-styl-skandynawski-.html

Cały narożnik ma prostą bryłę i jest pozbawiony zbędnych dodatków. Mimo prostej formy zmieściła się w nim funkcja spania, dlatego jest to mebel jednocześnie piękny w formie, jak i bardzo funkcjonalny.

SZAFY, REGAŁY I KOMODY DO SALONU W STYLU SKANDYNAWSKIM

Jak już wspomnieliśmy, meble skandynawskie to najczęściej proste bryły i naturalne materiały, które nie są ozdabiane w nadmierny sposób. W przypadku drewna warto postawić na naturalny kolor i wybrać surowiec pokryty jedynie bezbarwnym lakierem. Jednocześnie do stylu skandynawskiego dobrze wpasuje się drewno barwione na biało. W meblach skandynawskich nie może zabraknąć także nóżek, które nawet najbardziej masywnym szafom dodadzą lekkości i sprawią, że pomieszczenie nie nie będzie wydawać się 

Nasze meble skandynawskie do salonu to meble wykonane w 100% z litego drewna, o czystych liniach i podstawie z nóżkami. Sprawdź komody w różnych wariantach, szafki RTV, regały i stoliki w naszej ofercie mebli skandynawskich: 

https://woodandhome.pl/40-meble-skandynawskie


Możemy także wykonać meble na wymiar, a także inne meble do salonu i nie tylko. Dużą popularnością cieszą się nasze biurka skandynawskie z elektryczną regulacją wysokości. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.