Narożnik w salonie

W salonie każdy mebel powinien mieć swoje miejsce – nie inaczej jest w przypadku narożnika lub kanapy. Od jego ustawienia zależy komfort domowników, a także możliwość dalszej aranżacji przestrzeni. Zadanie nie jest jednak łatwe tak, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na sposób rozmieszczenia mebli wpływ ma również ich wielkość, kształt, a także układ pokoju. Jak ustawić narożnik, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Aranżacja salonu z narożnikiem – na co zwrócić uwagę?

Ile narożników – tyle możliwości aranżacji salonu. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem idealnej opcji usytuowania kanapy w Twoim mieszkaniu, musisz wiedzieć, że to wbrew pozorom stanowi bardzo ważną kwestię. Poza samym wyborem mebla, który powinien stylistycznie pasować do wyglądu całego pomieszczenia, znaczenie ma również jego kształt, wymiary, a także układ salonu, do którego planujesz wstawić narożnik. Jeśli w pokoju są okna balkonowe bądź tarasowe lub masz już zaplanowane miejsce pod telewizor – aspekty te również mogą wpłynąć na wybór idealnego usytuowania mebla. Od czego zacząć? Najlepiej od zapoznania się wybranym narożnikiem i wykonania kilku pomiarów!

Jak ustawić narożnik w salonie? Krok pierwszy

Narożnik w salonie niezależnie od wymiarów będzie zajmował znaczną część przestrzeni, dlatego w pierwszej kolejności – jeszcze przed zakupem – dokładnie określ wymiary salonu. W następnym kroku musisz potwierdzić, że wybrany mebel odpowiada wielkości pomieszczenia. W ofercie producentów mebli znajdziesz narożniki i kanapy dostępne w wielu konfiguracjach – narożniki loftowe, skandynawskie oraz klasyczne, a także bardziej kompaktowe kanapy pikowane lub sofy, które z powodzeniem sprawdzą się w przestrzeni o mniejszym metrażu. Aby znaleźć idealne miejsce w salonie pod narożnik, zastanów się również nad jego funkcją. Dużo większe pole możliwości mają osoby szukające kanapy wypoczynkowej niż mebli z funkcją spania, dla których należy przewidzieć dodatkową przestrzeń.

Kolejnym krokiem przy urządzaniu wnętrza salonu jest wybór miejsca odpowiedniego pod względem układu pomieszczenia. Narożnik nie powinien utrudniać poruszania się domownikom i zaburzać naturalnego przepływu ruchu. Kanapa w centralnym punkcie salonu lepiej pod względem funkcjonalnym wypada w pokoju o dużej powierzchni. Na koniec zwróć również uwagę, czy w miejscu, gdzie planujesz ustawić narożnik, jest dobre oświetlenie. Odpoczynek z książką lub ulubioną prasą nie będzie udany, a nawet może wpłynąć na pogorszenie Twojego wzroku, gdy źródło światła nie będzie odpowiednie. Możesz temu zapobiec, stawiając praktyczną lampę stojącą.

Narożnik w salonie – aranżacje

Istnieje wiele sposobów na aranżację salonu z narożnikiem lub kanapą. Poznaj kilka gotowych rozwiązań, które możesz wykorzystać w swoim wnętrzu!

Narożnik w punkcie centralnym salonu

O tym rozwiązaniu wspominaliśmy już we wcześniejszej części artykułu, jednak warto powtórzyć je jeszcze raz ze względu na nowoczesny akcent, który wprowadza do wnętrza. Kanapa w centralnym punkcie pokoju sprawdzi się we salonie o dużej i średniej powierzchni. W takim układzie domownicy powinni mieć możliwość przejścia zarówno przed jak i za meblem.

Narożnik pod ścianą

Usytuowanie narożnika w salonie pod ścianą jest również dobrym rozwiązaniem, które pasuje do każdego typu pomieszczeń. O takim układzie warto pomyśleć, szczególnie gdy na przeciwległej ścianie umieszczony jest telewizor. W ten sposób stworzysz wygodny kącik wypoczynkowy, który umożliwi Ci wieczorny relaks.

Narożnik jako część wypoczynkowa

W salonie połączonym z kuchnią warto zadbać o wyraźne oddzielenie strefy jadalni od części wypoczynkowej. W tym pomaga odpowiednie umiejscowienie narożnika lub kanapy. Zwrócenie meble przodem do drugiej części pokoju będzie stanowić naturalny podział między tymi dwiema strefami.

Narożnik przy oknie balkonowym – czy to możliwe?

Narożnik przy oknie balkonowym to popularna opcja aranżacji w salonach, która ma kilka zalet. Między innymi pozwala cieszyć się naturalnym światłem, dzięki czemu przestrzeń staje się jaśniejsza i bardziej przyjemna, a podczas relaksu domownicy mogą cieszyć się pięknym widokiem. Takie rozwiązanie przypadło Ci do gustu? Pamiętaj o kilku kwestiach.


Jeśli planujesz korzystać z telewizora lub komputera, zadbaj o to, aby światło dzienne nie odbijało się na ekranach, co może wpłynąć na widoczność. Konieczne jest również rozważenie takiego układu przestrzeni, aby narożnik nie blokował dostępu do okna oraz nie utrudniał otwierania i zamykania go.