meble z litego drewnaDrewniane meble w mieszkaniu to ponadczasowa klasyka. Takie elementy wyposażenia cechuje precyzyjne wykonanie, trwałość oraz design, który zawsze jest w modzie. Niestety, nie wszystkie meble, które z pozoru wyglądają na drewniane w rzeczywistości zostały wykonane z naturalnego surowca. Jak odróżnić meble z litego drewna od tańszych zamienników i w czym tkwi ich fenomen?

Meble z litego drewna – co to znaczy?

Meble z litego drewna cechuje niepowtarzalny wygląd oddający w pełni strukturę drzewa, z którego został pozyskany materiał. Zachowują trwałość na lata, a wielu przypadkach są wykonywane przy użyciu ręcznych technik stolarskich, co wpływa na dłuższy czas ich użytkowania. Takie elementy wyposażenia są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, odkształcenia oraz przetarcia. Do ich produkcji wykorzystano w pełni naturalny surowiec bez dodatkowych elementów drewnopodobnych oraz wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zachwycają elegancką prezencją i w takiej formie mogą przetrwać nawet dziesiątki lat.

Szlachetne podejście do surowca pozwala w pełni wykorzystać jego potencjał i oddać urok poprzez wydobycie naturalnych słojów, a następnie zabezpieczenie powierzchni drewna przy użyciu dedykowanych preparatów. W tym celu stosuje się m.in. naturalne woski, olejowoski lub lakiery, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię mebli z litego drewna.

Zalety wyboru mebli z drewna litego

Meble z drewna litego wybierane są nie tylko ze względu na trwałość, choć w dużej mierze to wytrzymały materiał przemawia za podjęciem decyzji zakupowej. Elementy szaf, komód lub biurek w całości stanowią fragment drewnianej powierzchni – bez łączeń i kleju, a do ich produkcji wykorzystuje się drewno o wysokim stopniu twardości m.in. dębowe lub sosnowe. To sprawia, że są dopracowane pod każdym względem.

Wśród innych korzyści zakupu mebli z drewna litego trudno nie wspomnieć o ekologicznym aspekcie. To jedne z nielicznych elementów wyposażenia, które z powodzeniem mogą uzupełnić wystrój mieszkania alergików lub rodzin z małymi dziećmi. W produkcji nie wykorzystuje się substancji o działaniu drażniącym, takich jak farby oraz kleje, które mogą powodować podrażnienia. Cały proces produkcji jest w ekologiczny i tradycyjny.

Czym charakteryzują się meble z litego drewna nowoczesne?

Nowoczesne meble z litego drewna poza ponadczasową trwałością cechuje przede wszystkim design odpowiadający najnowszym trendom wnętrzarskiego świata. Wybór drewnianych mebli dziś nie oznacza nudy i klasyki. W ofercie producentów znajdziesz wiele ciekawych zestawów wyposażenia, dzięki którym w Twoim mieszkaniu zagości oryginalny, gustowny klimat.

Do najpopularniejszych rozwiązań wśród nowoczesnych mebli z litego drewna należą m.in. meble loftowe oraz skandynawskie. Pierwsze inspirowane są wyglądem loftów, czyli wnętrz fabryk i zakładów przemysłowych przekształconych na lokale mieszkalne w latach 50. XX wieku, natomiast drugie – to wyroby zaczerpnięte wprost z domów mieszkańców północnej Europy. Cechuje je niecodzienna forma i elegancja, która doskonale pasuje do wystroju mieszkań w nowoczesnym stylu.

Meble z litego drewna a tradycyjne – porównanie

W dużych meblowych dyskontach oraz sklepach z wyposażeniem do domu i mieszkania pod nazwą mebli drewnianych nie zawsze znajdziesz meble z litego drewna. W większości są to wyroby wykończone przy użyciu sklejki, forniru lub specjalnych płyt meblowych, których celem jest imitacja naturalnego surowca. W takim wydaniu na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, jakie materiały rzeczywiście zostały wykorzystane do produkcji. Wątpliwości może rozwiać cena – za wyroby wykonane z tańszych materiałów należy zapłacić dużo mniej niż za meble z litego drewna, jednak należy pamiętać, że będzie mieć to przełożenie również na jakość.

Wyroby drewnop430odobne wytrzymują zaledwie kilka lat, a często już po kilku miesiącach widać intensywne ślady użytkowania w postaci przetarć, nieestetycznych rys lub odkształceń. W efekcie konieczna jest wymiana wyposażenia na nowe, co generuje dodatkowe koszty.

Meble z litego drewna wyróżnia naturalność i trwałość, co stanowi kluczową przewagę nad innymi rodzajami mebli. Dzięki solidnym materiałom i rzemieślniczej produkcji są praktyczne, przyciągają wzrok i świetnie wpisują się w każde wnętrze.