Biuro w stylu skandynawskim

Stylowo, komfortowo i ze smakiem – właśnie w taki sposób powinno być urządzone biuro. Aranżacja miejsca pracy jest kluczem do dobrego samopoczucia i efektywnego wykonywania obowiązków. W biurze estetyka powinna przeplatać się z funkcjonalnością. W tym wypadku to właśnie styl skandynawski będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak więc zaaranżować gabinet zgodnie z jego zasadami?

Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Styl skandynawski narodził się w latach 30. XX wieku w Danii. Jednocześnie projektanci z innych krajów dalekiej północny – Szwecji czy Norwegii – również mieli swój udział w zdefiniowaniu jego wyznaczników. Poniekąd nurt ten wywodzi się z modernizmu i hołduje wartościom takim jak prostota i funkcjonalność. Filozofia ta miała przede wszystkim poprawić komfort życia i sprawić, że przebywanie w domu będzie jeszcze przyjemniejsze. Jak więc łatwo można się domyślić, biuro w stylu skandynawskim będzie obfitowało w rozwiązania gwarantujące wygodę.

Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski stawia na to, co naturalne. Podczas aranżacji wnętrz warto korzystać z metalu, szkła i drewna. Takie materiały gwarantują nie tylko przytulność, ale także i trwałość. Styl ten wskazuje również na zwrot ku minimalizmowi. Wnętrza skandynawskie nie są bogato zdobione, nie można w nich się doszukać pozłacanych dodatków czy fantazyjnych form. Można odnieść wrażenie, że styl ten jest dość uniwersalny i pozostawia pewną swobodę aranżacji. Kolejnym jego wyznacznikiem są stonowane kolory. Dominuje biel z szarością i różnymi odcieniami drewna – od jasnych po ciemniejsze. Taka kolorystyka podkreśla przestronność i otwartość pomieszczeń. W stylu skandynawskim ważne jest również naturalne światło – wnętrza powinny być jasne i harmonijne. Ciekawym akcentem są jednak tekstury, które w tym wypadku powinny być wyraziste.

Biuro w stylu skandynawskim – jak je urządzić i jakie meble wybrać?

Biuro w stylu skandynawskim musi być funkcjonalne i minimalistyczne. Wcale nie chodzi tu o ograniczenie liczby mebli, ale o ich prostą i harmonijną formę. Dedykowane meble skandynawskie mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Urządzając biuro, warto zwrócić uwagę np. na regały skandynawskie. Są one wyposażone w półki i praktyczne schowki, które znacznie podnoszą ich funkcjonalność. Dodatkowo wyższą koniecznością staje się biurko skandynawskie, które również może (choć nie musi) być wyposażone w dodatkowe schowki i szuflady.

Biuro skandynawskie powinno być perfekcyjnie uporządkowane, a nie chaotyczne. Każdy drobiazg musi więc znaleźć swoje miejsce, by nie zaburzać całej kompozycji. Podczas aranżacji warto zwrócić także uwagę na komody skandynawskie, które nie tylko podniosą estetykę i wrażenia wizualne gabinetu, ale także zapewnią dodatkową przestrzeń do przechowywania najważniejszych rzeczy. Tak dobrane meble są kluczem do sukcesu. Kolorystyką, formą i funkcjonalnością idealnie wpisują się w nurt skandynawski.

Praktyczne wskazówki odnośnie aranżacji biura skandynawskiego

Gabinet w stylu skandynawskim powinien być przestrzenią jasną i przestronną. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiedni dobór oświetlenia. Jest ono niezwykle istotne nie tylko z uwagi na aspekt praktyczny, ale także i estetyczny. Żyrandole o prostej i jednolitej formie oraz minimalistyczne lampki na biurko doświetlą najważniejsze miejsca w gabinecie i znacznie ułatwią pracę.

Dodatkowo warto zadbać o przytulność i „swojskość” biura urządzonego w tym stylu. Do wnętrza można wprowadzić naturalne akcenty kolorystyczne jak, chociażby soczyście zielone rośliny doniczkowe. Z ich pomocą można ocieplić całą aranżację. Udowodnione jest także, że rośliny pozytywnie wpływają na samopoczucie, co podczas pracy może okazać się kluczowe. Z kolei puste i surowe ściany można ozdobić dekoracyjnymi, minimalistycznymi półkami, na których znajdą się figurki lub zdjęcia w subtelnych ramkach. Delikatne ozdoby w skandynawskich wnętrzach są jak najbardziej wskazane.

W tak zaaranżowanym biurze nie tylko każdy poczuje się lepiej, ale także będzie mógł efektywniej pracować.