Styl skandynawski mebli

Styl skandynawski jest coraz częściej wykorzystywany w kontekście aranżacji wnętrz. Zyskał sobie on grono zwolenników na całym świecie. W efekcie na popularności zyskały również meble skandynawskie, które określane są jako ponadczasowe. Dlaczego więc nigdy nie wychodzą one z mody?

Styl skandynawski – co go charakteryzuje?

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz to prostota połączona z estetyką i minimalizmem. Sypialnie, salony czy jadalnie urządzone w tym stylu są rozświetlone, harmonijne i przestronne. Dominują w nich naturalne materiały jak np. drewno, metal czy szkło oraz stonowane barwy. Sama koncepcja stylu skandynawskiego pojawiła się już pod koniec ubiegłego wieku. Miała być ona odpowiedzią na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Finalnie to projektanci z Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii oraz Finlandii zdefiniowali jego główne motywy, które zostały przyjęte z ogromną aprobatą. Świeże spojrzenia na elementy wyposażenia wnętrz czy materiały zostały przyjęte z entuzjazmem, a same meble skandynawskie stawały się coraz popularniejsze.

Form follows function – główna zasada stylu skandynawskiego

Form follows function, czyli w dosłownym tłumaczeniu na język polski: forma podąża za funkcjonalnością – jest to główna zasada omawianego stylu, która najpełniej uwidacznia się w kontekście mebli skandynawskich. Zgodnie z zamysłem projektantów, miały one spełniać swoją rolę estetyczną, a jednocześnie zachwycać funkcjonalnością. Kwestia ta jest jednym z głównych powodów, dla których meble skandynawskie nigdy nie wychodzą z mody. Szafy czy komody w tym stylu pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni, a dodatkowo w perfekcyjny sposób dekorują wnętrze. Wszystko to sprawia, że meble skandynawskie są ponadczasowe i zdobyły sobie ogromne uznanie.

Dlaczego pokochaliśmy meble skandynawskie? 

Dawniej, meble miały jedynie zagwarantować dodatkową przestrzeń do przechowywania rozmaitych drobiazgów. Jednak styl skandynawski nadał im zupełnie inne znaczenie. Są one najlepszym dowodem na to, że nawet minimalistyczne komponenty mogą zachować swoją praktyczność, a to z kolei jest wyjątkowo pożądane we współczesnym społeczeństwie. Większość z nas skupia się na optycznym powiększeniu wnętrz i zaaranżowaniu każdego metra kwadratowego wolnej przestrzeni. Meble skandynawskie stanowią idealne rozwiązanie dla tego celu. W ich przypadku nie ma miejsce na marnowanie wolnych centymetrów. Dodatkową wartość wnoszą także walory wizualne. Lekka, naturalna forma, i przyjemna dla oka kolorystyka sprawiły, że meble skandynawskie na dobre zagościły w naszych sercach.

 

Meble skandynawskie – uniwersalność na miarę współczesnych potrzeb

O walorach mebli wizualnych można wiele powiedzieć. Jednak to, że nigdy nie wyjdą z mody, warunkowane jest także przez ich uniwersalność. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, meble te wyróżniają się prostotą. Nie mają skomplikowanych kształtów czy fantazyjnych zdobień. W efekcie mogą one stać się ozdobą praktycznie każdego wnętrza. Dopasują się do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych lub nawet tradycyjnych. Za każdym razem wprowadzą do pomieszczeń unikalny, przytulny klimat oraz powiew świeżości. To również sprawia, że meble te goszczą w tak wielu domach.

Meble skandynawskie sposobem na podkreślenie indywidualizmu aranżacji

Urządzając sypialnię czy salon, głównym celem jest podkreślenie indywidualizmu i charakteru. Meble skandynawskie ponownie okazują się tu wyjątkowo pomocne. Wynika to z faktu ich różnorodności. Choć dominują naturalne materiały i stonowane barwy, to jednak mocniejsze akcenty kolorystyczne dalej nie są wykluczone. Połączenie jasnych blatów z ciemnymi listwami, czy wyróżnienie drewnianych słojów pozwala na podkreślenie charakteru i indywidualności każdej aranżacji. Te cechy również świadczą o tym, że meble skandynawskie nigdy nie wychodzą z mody.